Jdi na obsah Jdi na menu
 


NEWSTYLE

13. 2. 2008

New style nebo též "new school" je nejrozšířenější styl, který je zahrnut do street dance posledních let. Česká republika se tomuto novému pojetí tance otevřela se značným zpožděním než okolní Evropa a zbytek světa. "Nové tancování" se tedy u nás začalo vyvíjet až kolem roku 2003, kdy jsme se otevřeli světu a začali zvát tanečníky ze zahraničí. Upouští se od nacvičených choreografií či předem vymyšleného sólového vystupování. Naopak se klade důraz na vývoj osobitého tanečního stylu, vlastních originálních triků, osobního cítění hudby a freestylu.

New style vznikl na základě rozvíjející se hip hopové hudby, která dostává rychlejší tempo a nejrůznější rytmy. Tanec se tedy podřizuje hudbě a nejvíce se cení "vychytávání" hudby, čili vyjadřování textu písně nebo tančení podle rytmů. New style můžete denně vídat ve videoklipech světoznámých hip hopových zpěváků či skupin. Tomuto stylu se přesněji říká videos dance (také MTV dance).

V new stylu se kloubí mnoho jiných stylů, které s ním nemají, na první pohled, nic společného. Tanečníci používají prvky z lockinu, poppinu, house dance, break dance… a uzpůsobují si je svými vlastními pohyby. Jinými slovy, každý tanec se skládá z těch ostatních. Proto by měl dobrý tanečník ovládat všechny taneční styly.
Do new school dancing se řadí spousta dalších stylů jako je jazz hip hop, sea walk, kremping,

jazz hip hop

Jde o hip hop, do kterého jsou zakombinovány prvky jazzu. Je o něco málo složitější než klasické hip hopové tančení, protože je zde nutná jazzová průprava. Používají se zde piruety a jemnější jazzové pohyby.

sea walk

Dá se považovat za "gangster style", původem z Ameriky. Je to čistě černošský styl tančený v klubech. Jedná se o "poskakování" na pokrčených nohou. Hlavní úlohu zde hrají nohy, protože v rukou gangsteři většinou nosívali láhev alkoholu a zbraň. Trup a ruce jsou takřka nehybné ve strnulé poloze a tančí se pouze za pomocí nohou.

krumping

Nejnovější styl spadající do street dance pocházející z LA. Hlavním propagátorem je Tight Eyes, ale je jich víc. Je to styl, do kterého se promítají emoce a který si každý tančí svým způsobem. Hlavním rysem je, že tento tanec působí pro diváky poněkud agresivně. Je to styl, který se tančí v černošských čtvrtích a mnohdy se battluje přímo na ulicích. Za pomocí tance v LA také stahují děti z ulic a vytvářejí jím tím lepší zábavu než toulání se ulicemi, které zde nejsou nejbezpečnější.